Neden evinizde eğrelti otu bulundurmamalısınız?

Bu bitki alerjisi olanlara zarar verecektir. Gerçek şu ki, eğrelti otu bitkilerinin kendine özgü bir kokusu vardır ve uzun süreli solunması baş dönmesine ve baş ağrısına, alerjik reaksiyonlara ve uyku kaybına neden olabilir.

Eğreltiotu yetiştirirken akılda tutulması gerekenler:

Eğrelti otu, havayla solunum sistemine girebilen veya cilde yerleşebilen sporlar üretir. Bu, ciddi bir reaksiyona veya astım krizine neden olabileceğinden alerjisi olanlar ve cilt rahatsızlığı olan kişiler için tehlikelidir. Sporların ve bitki yapraklarının bazı kısımlarının yiyeceğe bulaşması da tehlikelidir – bu, sindirim bozukluklarına yol açacaktır.

Dairede eğrelti otu nerede bulunmalıdır?

Bitki güneş ışığını sevmediğinden, kapalı eğreltiotu yüksek nem ve düşük aydınlatmanın olduğu yere yerleştirilmelidir. Eğrelti otunun sık sık sulanması gerektiğini unutmayın. Eğrelti otları ormanlarda ve bataklıkların yakınında yetiştiği için benzer bileşime sahip bir toprağın seçilmesi gerekir. Toprağın gevşek, hafif alkali olması daha iyidir. Toprağa humus, çam iğneleri ve turba eklemeniz gerekir. Toprak karışımını kumla tamamlayabilirsiniz. Drenaj katmanını unutmamak da önemlidir. Eğrelti otlarının büyümesi ve gelişmesi için optimum sıcaklık +15-25C’dir. Kışın sıcaklığı seven çeşitler için sıcaklığın +18C’nin altına, dona dayanıklı çeşitler için +12C’nin altına düşmemesi önemlidir. Soğuk hava çeşitli hastalıklara neden olabilir. Sulama 7 günde bir defadan fazla yapılmamalıdır. Filtrelenmiş veya çökeltilmiş su kullanmalısınız. Toprağın üst tabakası nemli ise çiçeğin sulanmasına gerek yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x