Apple, iPhone Yapay Zeka Özellikleri İçin Google Gemini’nin Kapısını Çalabilir

Apple’ın yakında çıkacak iPhone akıllı telefonlarında sunmayı planladığı yapay zeka özellikleri için Google Gemini‘den yardım alabileceğini iddia edildi. Bloomberg’in haberine göre Apple, Google’ın Gemini yapay zeka motorunu iPhone’a entegre etmek için görüşmelerde bulunuyor.

Her iki şirketin de bu yıl iPhone yazılımına gelecek bazı yeni özellikleri desteklemek üzere Apple’ın Gemini’ye lisans vermesi için aktif görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor. Habere göre ilginç bir şekilde iPhone üreticisi yakın zamanda OpenAI ile de görüşmelerde bulundu.

Mark Gurman şunları söylüyor: “Apple ve Google arasındaki görüşmeler devam ederken iPhone üreticisinin yıllık Worldwide Developer Conference etkinliğini düzenlemeyi planladığı Haziran ayına kadar herhangi bir anlaşmanın açıklanması pek mümkün görünmüyor. Şirketlerin bir anlaşmaya varamaması veya Apple’ın sonuçta OpenAI gibi başka bir üretken yapay zeka sağlayıcısıyla çalışmayı seçmesi mümkün. Veya Apple, web tarayıcısında arama yaparken yaptığı gibi teorik olarak birden fazla ortağa erişebilir.”

Apple, Gemini’nin iPhone’un yapay zeka özelliklerini güçlendirmesine izin verecek anlaşmayı tamamlarsa bu, iki şirketin mevcut arama anlaşmasının üzerine inşa edilecek. Malum, Google arama motorunu Mac’lerde, iPad’lerde ve iPhone’larda Safari’de varsayılan seçenek olarak tutmak için Apple’a belirli bir komisyon ödüyor. Geçen yılın bir raporuna göre komisyonun, Google’ın Apple’ın Safari tarayıcısından elde ettiği tüm arama ağı reklam gelirinin yüzde 36’sı olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x